Rusça Öğrenmek

2009-09-23 09:18:00

Eski Sovyet Cumhuriyetleri ile ticaret yapan veya yapmaya çalışan bir şirkette çalışıyorsanız, İngilizce'nizin bir işe yaramadığını anlamışsınızdır. Maalesef, eski Sovyet Cumhuriyetlerinde, aynı Türkiye'de olduğu gibi, İngilizce öğretimi sorunlu. Bu yüzden, şirketinizin faaliyetleri geliştirmek istiyorsanız, Rusça öğrenmek şart hale gelmiştir.

Bugün Üniversiteden yeni mezun olmuş veya daha iyi bir işe girmek isteyen birinden İngilizce'nin yanı sıra mutlaka Rusça dil bilgisi istenmektedir. Rusya ve Orta Asya ülkelerine çalışmak üzere gitmek istiyorsanız, mutlaka Rusça öğrenmelisiniz.


RUSÇA ÖĞRENMEK ZOR MU?

Hem evet hem hayır. İngilizce ile kıyaslanınca, Rusça başlangıçta size çok zor gelebilir, ama bir defa Rusça alfabeyi ve temel gramer kurallarını öğrenirseniz Rusça öğrenmek zevkli bir hale gelmektedir.

Rusça dili, Doğu Slav Dilleri grubuna aittir Ukraynaca gibi. Diğer Slav dilleri olan Lehçe, Çekçe, Sırpça ve Bulgarca ile aynı proto-Slav dilinden türemiştir.

Rusça, Türkçe'ye hem çok benzer hem de hiç benzemez. Rusça'da her kelimenin 10 farklı çekimi var dersek abartmış olmayız. Örneğin, рука (el) kelimesi - руку, руки, рукой, руках, руками, рукам, рук, руке, vb. gibi cümledeki yerine göre çekime uğrar.

Rus dilinin en zor bölümü vurgudur. Bir kelimenin vurgusu çekimine göre yer değiştirir. Örneğin, руки kelimesi ismin -in halinde çekilmiş ise, vurgu sondadır (rukii). Bu kelime aynı zamanda Rusça рука kelimesinin çoğuludur (eller). Bu durumda vurgu baştadır (ruuki).


Rusça öğrenme konusunda başarılı olabilmeniz için 2 altın kural var:


1. Rusça Temel Dilbilgisi kurallarını çok iyi öğrenmelisiniz. Özellikle, Rusça Dilbilgisinde Padej adı verilen isimlerin çekim hallerini bir 'amatör dilbilimci' seviyesinde öğrenmeniz ve pratikte kullanabilmeniz gerekmektedir. Bu kuralları öğrenmezseniz, Rusça konuşamazsınız. Maalesef, Rusça, İngilizce gibi kolay ezberlenen bir dil değildir.


2. Rusça Kursu seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Rusça, en iyi bir Rustan öğrenilmez çünkü bir Rus her ne kadar çat pat Türkçe konuşmayı öğrenmiş olsa da Türkçe ve Rusça gramer kurallarını bilmez. Kulaktan dolma Rusça öğrenmek Rusça bilmek değildir. Herkes 1 saat içinde 10 Rusça kelimeyi çok güzel ezberleyebilir. Rusya'da yaşayan bir Türk, bir yıl içinde 300-400 kelime ile kafa göz yararak konuşabilir. Maalesef Rusça öğrenmek bu kadar kolay değildir. Bu yüzden, gideceğiniz Rusça Kursu size Rusça'yı gerçekten öğretebilmelidir. Rusça eğitmen hem Türkçe hem de Rusça dillerini çok iyi bilmelidir ve bu işin üst düzeyde eğitimini almış olmalıdır.


0
0
0
Yorum Yaz